אודותיי

מדריך בברלין
נולדתי בחיפה בשנת 1979 למשפחה שמוצאה, מצד אימי, בגליציה האוסטרית לשעבר, ומצד אבי, בבסרביה הצאריסטית לשעבר. כמו משפחות רבות אחרות, גם משפחתי היא מצד אחד שריד של המלחמה, אך מצד שני גם חבה לשואה את קיומה, שכן אלמלא הגרמנים, לא היתה נוצרת משפחת ספיר כלל...
 
מאבי ע״ה ירשתי את העניין בהיסטוריה בכלל ובגרמניה בפרט.
לימודיי הובילו אותי לאוניברסיטאות בירושלים, טיבינגן, וינה, היידלברג ולשתי האוניברסיטאות הגדולות של ברלין, הכרך הגדול וכור ההיתוך של תרבויות מכל העולם. את הלימודים בהיסטוריה גרמנית סיימתי עם תואר שני בהצטיינות. את עבודת הגמר שלי כתבתי בהנחייתו של פרופ׳ משה צימרמן על הייצוג הקולנועי של יהודים במזרח־גרמניה. להפתעתי היא זכתה בשני פרסים, שהוענקו ע״י מכון לאו־בק וע״י מרכז המחקר ביד־ושם. היא נגישה במלואה באינטרנט, אך רק בגרמנית; תוכלו למצוא אותה כאן.
 
לא היתה לי תוכנית ברורה להישאר בגרמניה, אך לאחר שסיימתי את הלימודים האקדמיים שלי בברלין, נפתחו בפניי כמה אפשרויות מקצועיות. הייתי מעין עוזר פרלמנטרי במסגרת הבונדסטאג, הפרלמנט הפדרלי הגרמני. לאחר מכן עבדתי עם קרנות מקומיות וגופים פוליטיים שונים.
בשנת 2010 הצטרפתי לצוות העיתונאים של ״מעריב״ ככתב העיתון בגרמניה. במקביל אני כותב גם לעיתונים גרמניים ומרצה ברחבי גרמניה על נושאים הקשורים ליחסי ישראל־גרמניה, יהדות וכדומה. ואחרון חביב: מזה יותר מעשור אני עוסק בתרגומים של ספרות אקדמית מעברית לגרמנית ולהיפך, עבור הוצאות מדעיות בארץ ובגרמניה.
 
אבל הסיבה העיקרית לשהותי בגרמניה היא כנראה נטלי, חברתי הגרמנייה והאשה המהממת היושבת לצדי בתמונה. נטלי, המבקשת להיקרא יעל, עושה את דרכה - לאט אבל בטוח - אל תוך העם היהודי. כך שבמובן מסוים, היחסים בין יהודים לגרמנים מתרחשים גם ממש בתוך דירתנו הצנועה.

אם מתחשק לכם להכיר אותי קצת יותר לעומק, תוכלו למצוא בתת־הפרקים של חלק זה פרטים נוספים על פעילותי האקדמאית והמקצועית עד כה.