איך להתלבש לחורף הברלינאי

לא כל יום חורף בברלין הוא מושלג, לפעמים הטמפרטורות עולות גם באמצע החורף, ואם השנים הארוכות כאן לימדו אותי משהו על מזג האוויר, הרי זה שתמיד יכולות להיות הפתעות. עם זאת, כדאי לקחת בחשבון שבדרך כלל, החורף בברלין שונה מאד מהחורף בארץ, ובחודשים דצמבר עד פברוארעיתים רחוקות אפילו מוקדם או מאוחר יותר), הטמפרטורות נמוכות - לעתים קרובות מתחת לאפס - ויש סיכוי טוב לחוות את ברלין בשלג.

הביקור בעיר מושלגת יכול להיות מיוחד ומהנה – אם רק מתלבשים בהתאם. לקוראים רבים זה עשוי להישמע מובן מאליו, אך מניסיוני יש טעם בהסברים בנקודה זו, כיוון שמדי חורף אני פוגש מטיילים שלא הביאו ביגוד מתאים. על מנת שתוכלו להינות מחופשתכם בצורה הטובה ביותר, הכנתי עבורכם את הרשימה דלהלן, ששווה לבדוק לפני שסוגרים את המזוודה.

נתחיל למטה, בנקודת התורפה שלנו, הישראלים, ונמשיך משם מעלה:

1. נעליים רציניות. עליהן להיות גבוהות, סגורות ואטומות למים. גם אם לא הולכים הרבה בשלג, טבעו של השלג הוא להיצמד לנעל. אם הנעל לא אטומה, עם הזמן השלג ירטיב אותה ויחדור פנימה. נעלי עור מטבען אינן יכולות להיות אטומות. גם קווי התפירה עשויים להיות בעייתיים. ניתן לקנות תרסיסים מיוחדים לעור ולחומרים סינטטיים, שאותם מרססים על הנעל כדי לאטום אותה. אפשרות אחרת היא כמובן לנעול מגפיים מחומר סינטטי (פלסטיק אטום), אבל מבחינה אורתופדית זה עשוי להקשות.

2. גרביים עבים. בסופו של דבר אין מה שיחמם את הרגל מלבד חום הגוף עצמו, שעליו צריך לשמור.

3. מדרסים מבודדים. ניתן לקנות מדרסים תרמיים דקים, שאותם מניחים מתחת למדרס של הנעל (מעל הסוליה). הם חוצצים בין הסוליה, שסופגת את הקור מהקרקע, לבין הרגל ומונעים את זליגת החום כלפי מטה (או במלים אחרות, את חדירת הקור כלפי מעלה). בברלין מדרסים כאלו זולים מאד, בסביבות שני אירו.

4. מכנסיים עבים. חשוב שהמכנסיים לא יגיעו עד הקרקע ממש, אלא עד חמישה סנטימטרים לפחות מעליה, שכן אחרת הם באים בכל צעד במגע עם השלג, השלוליות וכיו״ב וסופחים לתוכם את הרטיבות, כך שגם הגרביים נרטבות (חלופה נפוצה: מגפיים גבוהים).

5. טייטס, גאטקעס וכדומה. אין מה להתבייש במסורת פולין המהוללת. שכבה נוספת מתחת למכנסיים תורמת הרבה מאד לבידוד ולשמירה על חום הגוף. אמנם לא ניתן להוריד זאת בכל פעם שנכנסים למקום מחומם, אך ברוב המקומות החימום לוקח בחשבון את כמות הבגדים המקובלת לעונה, כך שהגאטקעס אינם מפריעים.
 
6. גופיה, סוודר וכיו״ב. ברור מאליו.

7. מעיל חורף אמיתי. מעיל רוח דק שעשוי להספיק בישראל אינו מתאים לחורף הברלינאי. אמנם שלג לא מפריע כמו גשם ואף אינו מרטיב מיד, אך הוא נוטה להיצמד לבגדים ובסופו של דבר חום הגוף ימיס אותו. כדאי ללבוש מעיל עבה, עם בטנה מבודדת וצד חיצוני שאינו נרטב בקלות.

8. צעיף. ברור מאליו ובכל זאת כדאי להזכיר שזהו לא רק פריט אופנה. חשוב מאד לשמור על הצוואר עטוף כדי שלא להצטנן, בייחוד כשעוברים שוב ושוב מהרחוב הקר לרכב ומבנים מחוממים ולהיפך.

9. כובע. גם כאן כדאי מאד להביא כובע הולם לחורף מרכז־אירופאי: עבה, מבודד ועוטף. חשוב מאד לכסות את האוזניים.

10. בגדים להחלפה. לא יזיק לקחת בתיק במשך היום זוג גרביים נוסף, ליתר בטחון.

זהו, בעצם, כל הסיפור. אם שומרים על חום הגוף ומקפידים להישאר יבשים, העיר המושלגת מציעה חוויות נעימות ומיוחדות. תקופת חג המולד היא כמובן לא רק שופינג בבתי־הכלבו הסגורים, אלא גם ובעיקר הסיורים בשווקי חג המולד הפתוחים על שלל הצבעים, הטעמים והניחוחות. חופשה מהנה!שוק חג־המולד המפורסם בכיכר ז׳אנדרמן־מרקט