מבצע ולקירי: הנסיון האחרון להתנקש בהיטלר

בצהרי ה־20 ביולי 1944 מגיע הרוזן קלאוס שנק פון שטאופנברג (Stauffenberg), אלוף־משנה בצבא הגרמני, הוורמאכט, לשלוחת מפקדת הצבא במזרח־פרוסיה, ״מאורת הזאב״ (Wolfsschanze). עליו לקחת חלק בדיון על המצב בחזית, שנערך כמובן בנוכחות הפיהרר, אדולף היטלר. שעות ספורות לפני כן מיודעים בכירים אחרים השותפים לקשר על ההתנקשות הצפויה בהיטלר.

 

צילום היסטורי: היטלר (במרכז) ושטאופנברג (מצד שמאל, עומד ומתבונן)
ב״מאורת הזאב״ ב־15 ביולי 1944, חמישה ימים לפני ניסיון ההתנקשות
 

שטאופנברג, שנפצע בעבר ובידו השמאלית שלוש אצבעות בלבד, מכוון את מנגנון ההשהיה, כאשר פגישה שהיתה מתוכננת עם בניטו מוסולוני מוקדמת לפתע בחצי שעה ומאלצת את שטאופנברג להזדרז מאד. לאור לחץ הזמן שבו הוא נמצא וגם בשל הפרעות ע״י זרים, הוא מספיק להשלים את ההכנה רק עבור מחצית מחומר הנפץ שעמד לרשותו. הפצצה נמצאת למעשה בתוך תיק משרדי, שאותו לוקח שטאופנברג לחדר־הישיבות. הוא מניח את התיק מתחת לשולחן הגדול שסביבו התאספו בכירי המערכת הצבאית. במהלך הישיבה שטאופנברג מודיע שעליו לבצע שיחת טלפון חשובה ועוזב את המקום. בשעה 12:42 מתרחש הפיצוץ.
 
חומר הנפץ הורג ארבע אנשים מתוך 24 ששהו בחדר. להיטלר מסב הפיצוץ פציעה קלה בלבד. שטאופנברג, עם זאת, חווה את הפיצוץ ממרחק, בעודו עוזב את ״מאורת הזאב״. הוא משתכנע שהיטלר נהרג. בשעה 13:15 הוא מגיע למטוס שלוקח אותו לברלין, על־מנת להשלים את ההפיכה השלטונית המתוכננת. בשלב זה, שותפיו עדיין מהססים. הם לא בטוחים שהפיהרר אכן מת. רק כאשר שטאופנברג נוחת בברלין, לקראת השעה שלוש אחר־הצהריים, הוא מורה על ביצוע תוכנית ולקירי (Walküre). ״ולקירי״ היה הכינוי לאלה במיתולוגיה הנורדית, שתפקידה היה לאסוף בעת הקרב את הנופלים הגיבורים ולהביאם לראש האלים, אודין.
 
בעקבות הפעלת התכנית, אמור כעת הצבא לתפוס את השלטון בכל מחוזותיו של הרייך הגרמני ולמעשה לנטרל את הארגונים הנאציים. שטאופנברג עושה את דרכו למשרדו, במפקדה הראשית במרכז ברלין, ברחוב בנדלר (Bendlerstraße), כפי שנקרא אז. שם מתאספים כעת קושרים אחרים. אך בטרם הוא מתיישב לצד שולחנו, מתקבלת ההודעה שהיטלר עדיין בחיים. בין הקושרים מתחילה התנגדות להמשך ביצוע התוכנית, אך שטאופנברג ותומכיו לא מוותרים.
 


חצר המפקדה ברחוב בנדלר:
תמונה זו צולמה יום אחרי ניסיון ההתנקשות, ב־21 ביולי 1944
 

בינתיים מקבלות ברחבי גרמניה פקודות חדשות. מקורן במפקדים במזרח־פרוסיה שהתאוששו מהפיצוץ. יחידות הצבא שהיו כפופות לקושרים, מצוות לציית מעתה רק להיינריך הימלר, מפקד האס־אס. היטלר מורה על חיסול המרד בברלין. לאור הפקודות הסותרות, ברוב המחוזות בגרמניה וגם במקומות אחרים באירופה הכבושה לא מבוצעות הפקודות שמגיעות מרחוב בנדלר בברלין, משטאופנברג ושאר הקושרים. רק בפאריס, בפראג ובוינה נתפסים מפקדי האס־אס ונלקחים למעצר.
 
לקראת השעה תשע משדר הרדיו בכל רחבי גרמניה את היטלר. כעת ברור לכולם, שההתנקשות אכן נכשלה. בשלב זה חיילים תומכי הפיהרר כבר מקיפים את מפקדת הצבא ברחוב בנדלר. בסביבות חצות מוצאים להורג בחצר המפקדה שטאופנברג וקושרים אחרים. בשבועות הבאים יורחבו מעגלי החשד ובכירים אחרים בצבא הגרמני יתפסו. ההפיכה נכשלה.
 
מבצע ולקירי שהוביל פון שטאופנברג היה הניסיון הרציני ביותר, למעשה היחיד מבין שורות הצבא הגרמני עצמו, להפיל את היטלר. הקושרים היו אותם אנשים שקודם לכן, כאשר גרמניה הנאצית עוד נחלה הצלחה רבה, חשו הסכמה עם המשטר. השמדת היהודים ופשעים אחרים שבוצעו בתמיכתם לא הניעו אותם להרוג את היטלר; רק כאשר המצב בחזית המזרחית התדרדר וההפסד במלחמה נראה באופק, החלה התוכנית לרקום עור וגידים.
 
למרות זאת, שטאופנברג הוא כיום גיבור לאומי בגרמניה, לפחות רשמית. רחוב בנדלר נקרא משנת 1955 על שמו של שטאופנברג. המפקדה ששכנה שם משמשת גם כיום את משרד ההגנה הגרמני. באגף הדרומי של המבנה פועלת יד־זיכרון להתקוממות הגרמנית (Gedenkstätte Deutscher Widerstand), שכוללת אף תערוכה מרתקת. הכתובת המדויקת היא: Stauffenbergstraße 13-14.
 
ניתן להיכנס ולהתרשם, שעות הפתיחה הן: בימי שני, שלישי, רביעי ושישי מתשע בבוקר עד שש בערב; בימי חמישי מתשע בבוקר עד שמונה בערב; בשבתות ובימי ראשון מעשר בבוקר עד שש בערב. הכניסה בחינם והמקום לא רחוק מכיכר פוטסדאם (Potsdamer Platz). שני קווי אוטובוס עוצרים בקרבת מקום: קו 200 נוסע מצפון לרחוב שטאופנברג ועוצר ליד המבנים המיוחדים של התזמורת הפילהרמונית, משם ניתן להגיע ברגל; מדרום לרחוב שטאופנברג נוסע קו האוטובוס M29, שעוצר ממש ליד המפקדה, בתחנה שנקראת Gedenkstätte Deutscher Widerstand.

 

בול שיצא לאור בגרמניה לכבוד שטאונפברג ב־20 ביולי 1964
לרגל 20 שנה לנסיון ההתנקשות ולהוצאתו להורג של שטאופנברג
 

בחצר המפקדה נערך היום, כמדי שנה, טקס זכרון ממלכתי של ממשלת גרמניה. המעוניינים להעמיק בנושא מוזמנים להצטרף אלי לסיור בעקבות הרייך השלישי בברלין, שבו נבקר גם באתר חשוב זה. הסיור שאני מציע כולל גם הדרכה על־ידי בתערוכה, כאשר אתם קובעים, כמובן, את משך הביקור במקום ורמת ההתעמקות שלנו.