מוזיאונים לצילום בברלין

לא מעט תיירים שאני מדריך בברלין שואלים אותי על מוזיאונים לצילום. ואכן, גם בתחום הזה התברכה ברלין בכמה פנינים. להלן החשובות שבהן - בליווי מיקומן במפה:

הראשונה נקראת בפשטות ״המוזיאון לצילום״ (Museum für Fotografie), שהוא חלק מהרשת הענפה של המוזיאונים הממלכתיים בברלין. הוא ממוקם צמוד לצד האחורי של תחנת הרכבת החשובה ״הגן הזואולוגי״, ברחוב Jebenstraße מספר 2. כיום הוא מציג עבודות של הצלם (היהודי, דרך אגב) הלמוט ניוטון. הכניסה עולה שמונה יורו, לפנסיונרים וסטודנטים ארבעה בלבד. בימי שני הוא סגור, בשאר הימים הוא נפתח בשעה עשר בבוקר ונסגר בשעה שש בערב, מלבד יום חמישי: בהיותו מוזיאון ממלכתי, אפשר לבקר בו בארבעה השעות האחרונות של יום חמישי בחינם; לצורך זה הוארכו שעות הפתיחה שלו ביום חמישי בארבע שעות נוספות, כך שבימי חמישי הוא נסגר בשעה עשר בערב (ולאחר השעה שש הכניסה, כאמור, בחינם).

כתובת אתר האינטרנט (בתוך אתר־העל של המוזיאונים הממלכתיים בברלין): http://www.smb.spk-berlin.de/mf

המוזיאון הממלכתי לצילוםפנינה אחרת היא הגלריה ״קמרה וורק״ (Camera Work) שמפקדת כמוזיאון פתוח. כמו המוזיאון הממלכתי לצילום, גם קמרה וורק נמצאת ברובע שרלוטנבורג הבורגני, ברחוב Kantstraße מספר 149 (שימו לב: הגלריה נמצאת בבית האחורי, כלומר צריך להיכנס לחצר הפנימית). תחנת הרכבת הקרובה היא S Savignyplatz. המוזיאון פתוח בימי שלישי עד שבת בין השעות 11 בבוקר ושש בערב, הכניסה תמיד בחינם (ימי ראשון ושני סגור). במקום מוצגות תערוכות מתחלפות, כרגע מוצגת שם תערוכה של האמן נדב קנדר, שנולד בישראל, גדל בדרום־אפריקה וחי כיום בלונדון.

כתובת אתר האינטרנט: http://www.camerawork.de

קמרה וורק
מוזיאון חשוב נוסף הוא ״קר אוף ברלין״ (c/o Berlin), שממוקם כיום במבנה בעל ארכיטקטורה מודרניסטית מיוחדת - בית אמריקה שבלב מערב ברלין, בכתובת Hardenbergstraße 22-24, סמוך למוזיאון הממלכתי לצילום שהוזכר לעיל (בעבר שכן ״קר אוף ברלין״ במרכז הדואר הקיסרי של ברלין, שנמצא ברחוב Oranienburger Straße, אך כבר לא תמצאו אותו שם). תחנת הרכבת הצמודה אל מיקומו החדש היא S Zoologischer Garten. המוזיאון הזה מתמקד באומנות הצילום ומציג תערוכות מתחלפות, רטרוספקטיבות ותערוכות על נושאים מיוחדים.

כתובת אתר האינטרנט: http://www.co-berlin.info

c/o Berlin
המוזיאון שנקרא ״הגלריה הברלינאית״ (Berlinische Galerie) לא מוקדש אמנם אך ורק לצילום, אבל מציג באופן קבוע גם תערוכות צילום. שמו המלא הוא ״המוזיאון לאומנות מודרנית, צילום וארכיטקטורה״ והוא ממוקם ברובע קרויצברג, שמאז שנות השישים של המאה שעברה מאופיין בפעילות אומנותית תוססת. כתובתו היא: רחוב Alte Jakobstraße מספר 124-128. תחנת הרכבת הקרובה (יחסית) היא U Kochstraße. המוזיאון הזה אינו רחוק מהמוזיאון היהודי (שעליו נדבר בהזדמנות אחרת) ואפשר לחוש כבר ממרחק שמתקרבים למוזיאון, שכן הדרך המובילה אליו, ברחובות רגילים לגמרי, מעוטרת בשלטים עם ציטוטים על האומנות ומשמעותה. הוא פתוח בימים רביעי עד שני בין השעות עשר בבוקר עד שש בערב (כלומר, בימי שלישי הוא סגור). הכניסה עולה שישה יורו, הכרטיס המוזל (לפנסיונרים וסטודנטים) עולה שלושה יורו. את הכרטיס המוזל אפשר לקבל גם אם מציגים כרטיס מהמוזיאון היהודי הסמוך, עד יומיים לאחר הביקור במוזיאון היהודי (ולהיפך, כלומר בהצגת כרטיס מהגלריה הברלינאית בכניסה למוזיאון היהודי).

כתובת אתר האינטרנט: http://www.berlinischegalerie.de

מוזיאון ״הגלריה הברלינאית״


 

תערוכות צילום אפשר למצוא לעתים קרובות גם בבנין ע״ש מרטין גרופיוס (Martin-Gropius-Bau) ברחוב Niederkirchnerstraße 7, ליד כיכר פוטסדאם (Potsdamer Platz), כמו גם בגלריה הלאומית החדשה (Neue Nationalgalerie) בקרית התרבות (Kulturforum), שצמודה אף היא לכיכר פוטסדאם, אבל מהצד השני שלה. שני המוזיאונים הללו לא מוקדשים אמנם בהגדרתם לצילום, אבל בין התערוכות המתחלפות מוצגות בתכיפות גבוהה גם תערוכות צילום.

כתובת אתר האינטרנט: http://www.gropiusbau.de ו־ http://www.neue-nationalgalerie.de

הבנין ע״ש מרטין גרופיוס


הגלריה הלאומית החדשהלצד המוזיאונים דלעיל, פועלות כאן, כמובן, גלריות רבות מספור. התערוכות בגלריות מתחלפות בתדירות גבוהה יחסית (ואף מצומצמות בהיקפן), אבל הכניסה בחינם והעבודות המוצגות הן תמיד עדכניות. ההמלצות שלי לאזורי העיר השונים הן:

גלריית ארגוס (argus), שנמצאת ברחוב Marienstraße מספר 26, בקרבת תחנת הרכבת החשובה פרידריך־שטראסה. שעות הפתיחה: ימי שלישי עד שבת בין השעות שתיים בצהריים עד שש בערב.

גלריה ארגוסגלריית ברינסון (Berinson) ממוקמת ברחוב Lindenstraße מספר 34, לא רחוק מהמוזיאון היהודי ומהמוזיאון ״הגלריה הברלינאית״. היא פתוחה בימים שלישי עד שבת מ-11 בבוקר עד שש בערב.

גלריית ברינסוןהגלריה לומס (Lumas) היא חלק מרשת בינלאומית. הסניף הראשי שלה בברלין נמצא בחצרות ההקשיות (Hackesche Höfe), במרכז ההיסטורי של ברלין, ליד תחנת הרכבת ״השוק ההקשי״ (S Hackescher Markt). סניף זה פתוח בימי שני עד שבת בין השעות 11 בבוקר עד שמונה בערב ובימי ראשון בין השעות אחת בצהריים עד שבע בערב. סניף נוסף (וקצת פחות ״זוהר״) ממוקם בלב העיר המערבית, ברחוב Fasanenstraße מספר 73, והוא פתוח בימי שני עד שבת (עשר בבוקר עד שמונה בערב) ובימי ראשון (אחת בצהריים עד שש בערב).

הסניף של לומס בחצרות ההקשיות


הסניף של לומס ברחוב Fasanen הפסיוניםישנן כמובן עוד גלריות רבות בברלין, אך קצרה היריעה מלהכיל את כולן. אני ממליץ לכם לבדוק גם את האתר הרשמי של ברלין על הגלריות המפוזרות בכל רחבי העיר:

הנאה מרובה
יואב