על ההדרכה שלי

במהלך עבודתי כמדריך בברלין וסביבותיה אני נפגש בעיקר עם מטיילים יהודים, שעבורם - עבורנו - הנסיעה לבירה הישנה והחדשה של גרמניה אינה רק בגדר תיירות. לרוב, לביקור בברלין יש גם משמעות של מפגש מחודש ואינטנסיבי עם העבר, גם אם מדובר ביהודים שאין להם שורשים בגרמניה (השורשים שלי, למשל, הם במזרח־אירופה).
 
העבר, פירושו של דבר הוא, מצד אחד, ההיסטוריה המשפחתית (לפעמים, אם כי מדרך הטבע לעתים נדירות, אף הביוגרפיה האישית); ומצד שני, הזיכרון הלאומי של שני העמים, היהודי והגרמני. השהות בברלין מקבלת לפיכך אופי של מסע־תגלית למעמקי הזהות האישית שלנו כיהודים וכישראלים. במסע זה, גם המטיילים וגם אני כמדריך חווים מחדש את זהותנו היהודית ובה־בעת מגלים זוויות חדשות בזהותם של הגרמנים. לכן, פעילותי כמדריך מתבססת לעניות־דעתי על שתי משימות עיקריות:
 
ראשית כל, הדרכה מקצועית ואיכותית של המבקרים באתרים הפזורים בברלין ובמקומות אחרים. זהו כמובן הבסיס החשוב להפקת המירב מסיוריכם.
 
שנית, העזרה שאני מציע למבקרים במפגש הבלתי־נמנע עם ההיסטוריה והתמיכה שלי בהם, במידת הצורך, במהלך ההתמודדות המחודשת עם זהותם האישית.
 
הנדבך הנוסף, שמצטרף ליכולות ההדרכה הרגילות, הינו מיוחד לברלין ולמקומות בעלי משמעות דומה. כמובן, גם בברלין וסביבותיה משתנה משקלו של הנדבך השני מסיור לסיור: הוא חשוב מאד בסיורים בעקבות יהדות ברלין ובביקורים במחנה הריכוז זאכּסנהאוזן, אך משמעותו פוחתת בטיולים של כיף כמו הסיור לפוטסדאם או סיור הערב ברובעי הבילוי העדכניים. תפקידי כמדריך הוא להיות עם היד על הדופק ולהגיב בהתאם לתחושותיכם ולצרכיכם במהלך המסע.
 
שני ההיבטים האלו חשובים ולא ניתן להסתפק רק באחד מהם. שילובם יוצר, לפי ניסיוני, סיורים מיוחדים במינם והופך את הביקור בברלין מחופשה גרידא להתנסות משמעותית. את חוות־הדעת של המבקרים בעיר תמצאו בעמוד ״מה אומרים המטיילים?״